Ultrasonografia narządów jamy brzusznej – jest nieinwazyjną metodą obrazowania pozwalającą na ocenę narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej. Przy pomocy usg można ocenić wielkość, kształt i strukturę narządów, stwierdzić obecność zmian zapalnych, guzów nowotworowych, ciał obcych i tworów patologicznych takich jak kamienie w pęcherzu moczowym lub pęcherzyku żółciowym. Jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, w pełni bezpiecznym i możliwym do powtarzania go nawet kilka razy dziennie.

Badanie kontrolne USG jamy brzusznej – AFAST – pozwala na szybkie zobrazowanie narządów po urazie – np. po wypadku samochodowym, stwierdzenie obecności płynu lub uszkodzenia narządów wewnętrznych. Pozwala także na ocenę pracy przewodu pokarmowego u pacjentów z wymiotami – ocenę perystaltyki jelit, obecność retencji treści w żołądku lub jelitach. USG macicy pozwala stwierdzić stan ciąży i monitorować przebieg ciąży u suk i kotek. Pod kontrolą USG można także pobierać próbki narządów wewnętrznych do badań histopatologicznych.

Badanie szczegółowe USG jamy brzusznej – ma inny charakter niż wspominany wyżej AFAST, polega na szczegółowym i dokładnym badaniu uprzednio przygotowanego pacjenta. Przygotowaniepacjenta do badania polega głównie na zastosowaniu odpowiedniej diety (dieta lekkostrawna a potem głodówka) i zastosowanie leków redukujących zgazowanie przewodu pokarmowego (Espumisan). Wynika to z tego że obecność gazu w jelitach znacznie utrudnia badanie USG. Należytakże dopilnować (co w weterynarii jest trudniejsze niż w medycynie ludzkiej) by pęcherz moczowy był wypełniony moczem, co ułatwia badanie narządów jamy miednicznej i samego pęcherza . Zależnie od metody, badanie zaczynamy od wątroby i dalej opisujemy narządy leżące odniej doogonowo lub od prostaty/pęcherza moczowego i podążamy doczaszkowo. Podczas badania opisujemy elementy układu rozrodczego ( macicę z jajnikami, u samców prostatę a także leżące poza jamą brzuszną jądra) śledzionę, wątrobę, nerki, nadnercza, jelita i żołądek, węzły chłonne i naczynia krwionośne. W przypadku każdego z tych narządów można określić ich wymiary, kształt, strukturę oraz obecność ewentualnych zmian, np. nowotworowych. Na zdjęciach szkolenie z usg jamy brzusznej w naszej Lecznicy w dniu 01.12.2022. przeprowadzone przez dr Wojciecha Kindę