Ostatnio w naszej praktyce często zdarza się nam diagnozować u psów przypadki leptospirozy.
Leptospiroza to bakteryjna choroba zakaźna, która może występować u psów. Wywołują ją bakterie z rodzaju Leptospira. Roznosicielami tej choroby mogą być często zwierzęta wolnożyjące np. lisy. Bakterie mogą występować w moczu zakażonych zwierząt, co stanowi główne źródło zakażenia
dla psów. Zwierzęta zazwyczaj zarażają się poprzez kontakt z zakażonym moczem lub zanieczyszczoną wodą (np. pijąc wodę z kałuż na terenach leśnych lub podmiejskich).
Początkowe objawy objawy leptospirozy u psów mogą być nietypowe:
– gorączka,
– brak apetytu,
– apatia,
– podwyższona temperatura ciała,
– żółtaczka.
Następnie rozwijają się objawy niewydolności nerek i uszkodzenia wątroby. Częstym i niebezpiecznym powikłaniem są zmiany w płucach- od postaci lekkiego stanu zapalnego, aż do krwotoku płucnego, który często ma przebieg śmiertelny. Jednoznaczną diagnozę otrzymuje się dopiero po badaniu krwi. Podczas wizyty, w ciągu kilku minut można zrobić test snap (dostępny w naszej lecznicy) stwierdzający obecność przeciwciał anty-leptospira spp. Można także wysłać krew na badanie do laboratorium, trwa to jednak dużo dłużej.
Pacjent leczony jest przez podawanie antybiotyków, leków osłaniających wątrobę i nerki, wdrożone zostaje leczenie objawowe oraz nawadnianie. Często konieczna jest stacjonarna hospitalizacja, a także tlenoterapia.
Nasz szpital weterynaryjny w ciągu ostatnich miesięcy miał kilku takich pacjentów.
Warto pamiętać, że leptospiroza może być również przenoszona na ludzi!
Aby chronić swojego psa przed leptospirozą, zaleca się szczepienie przeciwko tej chorobie. Szczepić psy należy na wiosnę, tak aby szczyt odporności przypadł na lato, kiedy ryzyko choroby jest największe. Spowodowane jest to sprzyjającą pogodą, dzięki której chętniej chodzimy na spacery, jeździmy z psami na wakacje itp. Bardziej narażone są psy polujące.
Zdjęcie RTG pokazuje zapalenie płuc, które rozwinęło się u psa chorego na leptospirozę.
Roznosicielami tej choroby mogą być często zwierzęta wolnożyjące np. lisy. Bakterie mogą występować w moczu zakażonych zwierząt, co stanowi główne źródło zakażenia dla psów. Zwierzęta zazwyczaj zarażają się poprzez kontakt z zakażonym moczem lub zanieczyszczoną wodą (np. pijąc wodę z kałuż na terenach leśnych lub podmiejskich).
Test Idexx snap z pozytywnym wynikiem na obecność bakterii leptospira spp., we krwi.
Comments are closed.